مشاوره و پیام های بهداشتی

هدف کلی:
ارتقا سطح اگاهي مردم در مورد سلامت خود


هدف اختصاصي:
1-پاسخ به سوالات مردم كه در لينك اموزش سلامت به بيماران در ج نشده است.
2-جلوگيري از ترويج مطالب غير علمي.
در اين قسمت سؤالهايي در مورد انواع بيماريها ي مزمن و حاد و پيشگيريهاي لازم در حفظ سلامت مطرح مي گردد و به ابهام هاي غذايي و دارويي پاسخ داده مي شود. اين لينك مشاوره پزشکی برای تمام بیماران در تمام سطوح پزشکی بوده و دریچه ای برای آموزش سلامت به تمام هموطنان اسلامی مان مي باشد.

نام فرستنده: *

ورودی اشتباه است.
آدرس ایمیل فرستنده: *

Please let us know your email address.
موضوع پیام:

ورودی اشتباه است.
پیام: *

لطفا پیام خود را وارد کنید.
نمونه سوالات و پاسخ ها:

مقدار قند خون طبیعی چقدر است؟ میزان آن به طور طبیعی یعنی در حالت ناشتا 70 تا 110 میلی گرم در هر صد سی سی خون می باشد.

دیابت چیست؟ دیابت یا بیماري قند به علت بالا بودن مداوم قند خون ایجاد می شود.

تشخیص دیابت در چه زمانی مطرح می شود؟ اگر میزان قند خون ناشتا حداقل در دو آزمایش بیش از 126 میلی گرم در هر صد سی سی خون باشد تشخیص دیابت را می توان مطرح کرد.

اهمیت اندازه گیري قند خون در چیست؟ آزمایش قند خون به صورت ناشتا ، 2 ساعت پس از مصرف صبحانه و قندعصر و ثبت آن به کنترل بهتر دیابت کمک می کند. اندازه گیري قندخون نشان می دهد که پاسخ بدن به رژیم غذایی وبرنامه ورزشی و داروها و انسولین چگونه است.

چگونه متوجه بیماري دیابت شویم؟ براساس علایم دیابت در بیماران ، هر چند که باید به خاطر داشته باشیم در بیماران دیابتی نوع 2 شروع این علامت ها ممکن است به طور تدریجی باشد و حتی فرد مبتلا هیچ یک از علایم دیابت را تجربه نکند و یا این که تا سال ها دیابت او تشخیص داده نشود.

علایم دیابت چیست؟ یک یا چند علایم زیر می تواند نشانه دیابت باشد:
1 – تشنگی بیش از حد
2 – تکرر ادرار (افزایش دفعات ادرار)
3 – کاهش وزن
4 – خستگی و احساس از دست دادن انرژي
5 – تاري دید
6 – خشکی و خارش پوست
7 – عفونت هاي عود کننده مانند برفک ، عفونت هاي دستگاه ادراري و عفونت هاي پوستی
8 – از بین رفتن حس بخش هاي مختلف اندام ها در قسمت انتهایی مانند احساس گزگز و مور مور در پاها

تفاوت دیابت نوع یک با دو چیست؟ دیابت نوع یک را دیابت وابسته به انسولین نیز می گویند،این نوع دیابت به دلیل بروز علایم به سرعت تشخیص داده می شود و درمان شروع می شود. دیابت نوع دو یا دیابت غیروابسته به انسولین، در آن علایم پرکنومی پدیدار می شود و معمولاً چندین سال طول می کشد تا شخص از بیماري خود آگاهی یابد. اغلب این بیماران با رعایت رژیم غذایی و ورزش درمان می شوند. گاهی اوقات براي رساندن قند خون به میزان طبیعی از قرص هاي خوراکی پایین آورنده قند خون و یا انسولین هم استفاده می شود.

دیابت نوع یک در چه افرادي دیده می شود؟ در افراد مبتلا به دیابت نوع یک انسولین یا اصلاً تولید نمی شود و یا به مقدار ناچیز تولید می شود، بدن نمی تواند از قند (سوخت) حاصل از مصرف غذاها استفاده نماید و کاهش وزن شدید پدید می آید.در این حالت سلول هاي بتاي لوزالمعده تخریب شده و انسولین کافی نمی سازد و بدن به تزریق انسولین نیاز دارد.

دیابت نوع دو در چه بیمارانی دیده می شود؟ دیابت نوع 2 شایع ترین شکل بیماري قند است به طوري که 90-95 درصد مبتلایان به دیابت از این نوع بیماري رنج می برند. در این حالت سلول هاي بدن پاسخ دهی مناسب به انسولین موجود در خون ندارند و به تدریج تولید انسولین توسط سلول هاي بتا نیز کاهش می یابد . پس بعضی از افراد دیابتی نوع 2 به مصرف قرص هاي خوراکی پایین آورنده قند خون یا تزریق انسولین نیاز پیدا می کنند.

شما اینجا هستید: صفحه اصلی