رفتن به محتوای اصلی
x

انجام عمل جراحی ضایعه آپوپلکسی هیپوفیز به روش آندوسکوپی در مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س)

عمل جراحی ضایعه آپوپلکسی هیپوفیز از طریق بینی در مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان به روش آندوسکوپی با موفقیت، انجام شد.

به گزارش روابط عمومي مركز آموزشي درماني الزهرا(س)، روز دوشنبه ششم شهریور ماه، عمل جراحی ضایعه آپوپلکسی هیپوفیز از طریق بینی به‌ روش آندوسکوپی با همکاری دکتر محمدرضا مذنبی اصفهانی متخصص جراحی مغز و اعصاب و دكتر احمد رضائيان متخصص گوش، حلق و بینی در مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان با موفقیت‌ انجام شد.

بیمار خانم جوانی بود که بعد از بارداری، دچار سردرد شدید و کاهش بینایی شده و با انجام MRI، برای بیمار آپوپلکسی هیپوفیز تشخیص داده شد. در این عمل جراحی، از طریق سوراخ‌های بینی با دوربین آندوسکوپ کوچک و نور وارد شده، و قاعده جمجمه را باز کرده و خون داخل غده هیپوفیز تخلیه شد.

آپوپلکسی هیپوفیز وضعیتی است که در آن تومور موجود در غده هیپوفیز در قاعده جمجمه خود به خود دچار خونریزی شده و یکی از شرایط اورژانسی مغز و اعصاب محسوب می‌شود. در این شرایط فرد دچار سردرد شدید و کاهش بینایی می گردد. بارداری یکی از عواملی است که باعث ایجاد آپوپلکسی هیپوفیز در بیماران مبتلا به تومور هیپوفیز می شود.